Türkiye’de en çok ‘o’ markalar kiralanıyor!

Kiralama sektörünün gelişmemesindeki en büyük engelin ise yüksek faizin olduğunu TOKKDER Başkanı İnan Ekici her defasında dile getirdi. Düşen faiz oranlarıyla birlikte bu durumun 2 yıl içerisinde 2017 yılındaki döneme döneceği bekleniyor. Operasyonel filo kiralamada en çok kiralanan otomobil markaları ise Türkiye'de üretimi bulunan Renault ve Fiat. İlk 9 ayda Renault'un toplam payı yüzde 26.9!

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Kantar iş birliği ile hazırladığı “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı. 2019 yılının ilk 9 aylık sonuçlarını içeren rapora göre, Türkiye'de gerçekleşen yeni otomobil satışları 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 37 oranında azalırken, operasyonel araç kiralama sektörü 9 ayda Türkiye'de satılan yeni araçların yüzde 10,9'u olan 24 bin 900 adet yeni aracı filosuna kattı.

Yılın 9 aylık döneminde kiralama sektörü toplam 2.9 milyar TL’lik yeni araç yatırımı gerçekleştirdi ve böylece sektörün aktif büyüklüğü 28 milyar 530 milyon TL’yi geçti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17,3, 2018 yılı sonuna göre ise yüzde 12,3 daralan operasyonel kiralama sektörünün, filosundaki araç sayısı ise toplamda 284 bin adet oldu.

RENAULT VE FIAT FİLO KİRALAMADA ZİRVEDELER!

TOKKDER raporuna göre, ilk 9 ayda Renault yüzde 26,9'luk pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka oldu. Renault'u yüzde 13,3 ile Fiat, yüzde 13 ile Volkswagen, yüzde 10,3 ile Ford markaları takip etti.

Kiralanan otomobillerin segmentlerine baktığınızda en yüksek seviyede yüzde 48.8 ile C segmenti otomobiller yer alıyor. B segmenti otomobiller ise yüzde 28.0 ile hemen ikinci sırada yer alırken üst ve orta sınıf otomobiller de yüzde 14.1 payla listede bulunuyor.

Rapora göre ayrıca, sektörün araç parkının yüzde 93,4'ünü dizel araçların oluşturması dikkat çekerken, otomatik vitesli araçların payı ise yüzde 56,8 olarak gerçekleşti. Raporda yer alan verilere göre, 2018 yılında yaklaşık 5 milyar 271 milyon TL vergi ödeyen operasyonel araç kiralama sektörü, 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde yaklaşık 1 milyar 713 milyon TL vergi ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıları sürdürdü.

GÜNLÜK OTO KİRALAMA EKONOMİK DURUMDAN ÇOK ETKİLENMEDİ!

Günlük oto kiralama sistemi ekonomik krizden operasyonel kiralamaya göre çok fazla etkilenmemiş durumda. Ekici, “TOKKDER olarak yıl beklentimiz 40 bin adet iken 34-35 bin seviyelerinde seneyi tamamladık.” dedi. Ekici, “Gelecek yıl ekonominin yüzde 3 büyüyeceğini düşünürsek günlük araç kiralama pazarı da maddi rahatlıkla birlikte bu seviyelerde artacak.” dedi.


Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Telefon
WhatsApp