'Korona'dan kaçan soluğu kiralık araçta aldı'

Koronavirüs salgının Türkiye'ye sıçraması, perakendede yarattığı canlılığın yanı sıra araç kiralama sektörüne de ilgiyi artırdı.

Sektör yetkilileri, kalabalıklardan kaçınarak toplu taşımayı kullanmak istemeyenlerin ulaşımda araç kiralamayı tercih etmeye başladığını belirtiyor.

Koronavirüs nedeniyle birçok kişinin toplu ulaşım yerine özel otomobillerini kullanmaya başladığını söyleyen Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici,  "Salgın kalıcı olmadığından, şirketler veya bireyler uzun dönemli kiralama yerine günlük veya aylık kiralama yaparak geçici ihtiyaçlarını gideriyorlar. Sonuç olarak talep artışı bu süreçte daha fazla günlük kiralama iş kolunda gözlemlenebilir" dedi.

'YURT DIŞINDAN GELENLER PERFORMANSI BELİRLEYECEK'

Araç kiralamaya salgın nedeniyle talep varken, ertelenen ya da iptal edilen seyahatlerden ötürü ise talepte bir daralma olduğunu kaydeden Ekici, "Kısaca bazı müşteri grupları talebinde artış varken bazı gruplarda da azalma var. Turizmdeki daralma, yabancı turist sayısındaki azalma ve iş amaçlı seyahatlerdeki azalma olasılıkları bu süreçte yakından takip edilmeli. Avrupa’da, özellikle de İtalya’da, günlük kiralama işinde ciddi yavaşlama yaşanıyor" diye konuştu.

Türkiye'de kısa dönem araç kiralama sektörünün yıllık cirosunun yaklaşık yüzde 25-30’unu yurt dışından gelen müşterilerden yapıldığını bildiren Ekici, "Bu nedenle yurt dışından turistik veya iş amaçlı gelen ziyaretçi sayısı sektörün performansında belirleyici rol oynayacaktır. Salgın süresince mobilite azalacağından, sektör oyuncularının farklı senaryoları değerlendirerek hareket planlarını önceden oluşturmaları ve bu planları gerektiğinde hızla hayata geçirmeleri çok iyi olur" dedi.

TOKKDER Başkanı İnan Ekici, uzun süreli kiralama işinde ise ciddi bir negatif etki beklemediklerini kaydetti.

İnan Ekici'ye, Türkiye’deki ilk vakanın görülmesinin ardından araç kiralama taleplerinde artış olup olmadığını da sorduk.

Şu ana kadar talep artışı gözlemediklerini söyleyen Ekici, "Bazı müşteri gruplarından gelen talepte azalma gözlenirken, toplu ulaşımı tercih etmediği için araç kiralamaya yönelen yeni bir müşteri grubu oluştu. Araç kiralamaya olan toplam talepte henüz negatif bir etki gözlenmedi. Ancak salgın yayılır ve süresi uzar ise sektörümüzde geçen seneye göre bir daralma yaşanacaktır" ifadesini kullandı.

Hızlı Rezervasyon

Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden anında yapılabilir ve onay alabilirsiniz.

Merkezi Lokasyonlar

Size en yakın merkezi lokasyonlarımızdan aracınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Ekonomik Fiyatlar

Her keseye uygun ekonomik araç kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

7/24 Destek

7 Gün 24 Saat dilediğiniz her an anında destek ve bilgi alabilir. Araçlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.